Новини

КІБЕРБЕЗПЕКА ШКОЛЯРІВ. КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЇ ОЛЕКСІЯ БАРАНОВСЬКОГО

office
 • Щоразу, коли стабільність зустрічається з чимось новим, перша реакція — відторгнення. Через це свого часу пропонували заборонити генетику, кібернетику, електромобілі або джинси. Що робити з поточними кіберзагрозами і чи допоможуть нам заборони? Моє тверде переконання — ні. У нас тільки два варіанти: боротися і забороняти, що неефективно, або прийняти і навчитися з цим жити.
 • Ви доторкнетеся до гарячого чайнику? Ні, тому що ви його вже колись торкалися його власною рукою і знаєте, що буде боляче. Ми взаємодіємо з реальним простором безпосередньо. Але коли говоримо про віртуальний простір, у нас з'являється посередник — телефон, ноутбук, комп'ютер — який створює помилкову ілюзію безпеки. Є тверде переконання в тому, що його можна вимкнути в будь-який момент. Проблема в тому, що це не так. Ваш роботодавець не буде в захваті, якщо посеред робочого дня з вами не буде зв'язку. Або, наприклад, чи будете ви почуватися добре, якщо ваша дитина вимкне його на цілий день? Ми завжди на зв'язку.
 • Вік середньостатистичного хакера 12-14 років. Кількість інформації для їх навчання зашкалює. Введіть на YouTube «як зламати сусідський вайфай», знайдете 650 тисяч роликів. Принаймні стільки було, коли я в останній раз перевіряв. Аналогічна ситуація зі смартфонами на андроїд.
 • Наша країна посідає перше місце з дешевизни інтернету. Раз за нього не платимо ми, то хто тоді? Найголовніший постулат — якщо ви не покупець і не продавець, значить ви товар. Це гірка правда життя. Якщо ви не платите, значить вас продають. Монетизуються все: обліковий запис, ваша поведінка, переваги, результати пошуку, звички. Коли ви бачите щось безкоштовно, задавайте собі питання: чим я за це заплачу?
 • Як можна захистити свій організм від грипу? Дотримуватися правил особистої гігієни. Загроз для дитини в мережі величезна кількість. Щоб убезпечити себе від переважної кількості, потрібно дотримуватися найпростіших правил цифрової гігієни. Уявіть, що інтернет це потенційно дуже брудне і захаращене місце. Ви ж не піднімаєте брудні речі з підлоги і не приносите їх додому. Так навіщо нести сміття в свій комп'ютер? Люди це роблять, бо не розуміють наслідків.
 • Найпростіший спосіб заробити на комусь в інтернеті: щось вкрасти. Наприклад, гроші. На наших телефонах дуже багато фінансової інформації. Адже ми тепер лінуємося записувати, ми все фотографуємо — нові паролі, номери банківських карт тощо.
 • Зверніть увагу, на сучасних телефонах навіть не одна камера. Зняти відеоролик і потім шантажувати їм — елементарно. Мобільний телефон в руках дитини, що перебуває під тиском або шантажем, це страшна зброя. Дитину можуть попросити сфотографувати картку або будь-які інші дані, а шантажувати можуть чим завгодно: я знаю, де ти живеш, я бачу тебе в камеру, я знаю, що ти робиш і так далі.
 • Психологічний тиск. Ілюзія анонімності розв'язує руки непорядним людям якимось чином відігратися на інших. Я говорю про кібербулінг, небезпечні ігри на кшталт синіх китів тощо. Масовість цих явищ настільки велика, що боротися з ними майже неможливо. Головна порада дітям: не реагуйте. Адже кожен ще зі школи пам'ятає, що найбільше кривдника засмучує відсутність реакції на нього.
 • Не довіряйте тому, що бачите. На створення точної копії аккаунта в фейсбуці знадобиться не більше 5 хвилин. Коли ви бачите запит і спізнаєте людину на аватарці, чи можете ви бути впевненими в тому, що це саме вона? Спільні друзі? Він міг написати сотні ваших друзів повідомлення, що забув пароль до старого аккаунту. Із сотні людей 30 його обов'язково додадуть.
 • Не пишіть в соцмережах того, що не готові повідомити незнайомцям на вулиці. Наведу приклад. З мого аккаунту легко побачити, що я люблю біг. Відповідно, мене можна знайти в якомусь біговому клубі, на змаганнях або марафонах. Ще можна побачити, що я займаюся темою кібербезпеки і читаю лекції. З великою часткою ймовірності можна припустити, що я буду на великій конференції, яка пройде в Києві наступного тижня. Отже в цей момент мене не буде вдома. Розумієте про що я? Коли ви робите пости в соцмережах, завжди вимикаєте географічні мітки? Це геоточкі розташування, за якими легко визначити місце проживання користувача.
 • Гейміфікація — улюблений підхід зловмисників. Наведу приклад: з дитиною вирішили зіграти в гру — їй треба було назвати останні 8 цифр банківської карти мами. Нагадаю, що у багатьох банків набори перших восьми цифр стандартні. Як звуть маму, дізналися в фейсбуці, гроші з карти пішли.
 • Кращий антивірус — платний антивірус. Безкоштовного в інтернеті немає нічого.
 • Кращий пароль — той, який ти не забудеш, а інші не вгадають. Паролі з імен близьких, номерів телефонів, власного ім'я з декількома цифрами, прізвисьок домашніх тварин підбираються за кілька годин. Використовуйте менеджери паролів, які зберігають доступи в зашифрованому вигляді або звикайте до запам'ятовування. У мене колись був пароль М13мYPyzs — «Мені тринадцятий минало. Я пас ягнята за селом». Як пояснити дитині, що треба запам'ятовувати паролі? Вчіть разом вірші.
 • Ви довіряєте своєму комп'ютеру на всі 100? Якщо ні, не зберігайте на ньому фотографії, відео, документи. Вся по-справжньому корисна і важлива інформація з легкістю поміститься на флешку вартістю 400 грн. Чи зберігати інформацію в хмарі? Враховуйте, що між ним і вами як мінімум 4 посередника, починаючи від інтернет-провайдера. Кожний з них потенційно може отримати доступ до ваших даних.
 • Якщо у вашої дитини постійно спрацьовує месенджер, це може про щось говорити. Telegram і WhatsApp підтримують шифрування, тому вони часто використовуються для того ж буллінг, незаконних дій, пов'язаних з обігом наркотиків. Один з видів буллінга —  постійні дзвінки та повідомлення, раз на хвилину, вдень і вночі. Це створює дуже сильний психологічний тиск. Якщо телефон розривається, перевірте.
 • Telegram також часто використовується шкідливим кодом, щоб красти інформацію з ваших комп'ютерів. Якщо цей месенджер встановлений на комп'ютері, задумайтеся над тим, щоб видалити його.
 • Виходячи з дому, в налаштуваннях смартфону вимикайте wi-fi. Так ваша домашня мережа не з’явиться на загальнодоступних картах покриття. За ними дуже просто з’ясувати, де ви живете і де найчастіше буваєте.
 • Щоб «зламати» wi-fi, знадобиться 100 доларів, щоб зламати 3G або 4G, треба 400 тисяч доларів.
 • У нашому житті з'явилося таке явище як цифрова гігієна, без неї далі ніяк. Те що ми починаємо хоча би говорити про неї, вже добре. Сучасні телефони з'явилися в 2004 році. Ще тоді було зрозуміло, що наближаються зміни. Так ось вони ще не настали, а наші проблеми це ще навіть не початок. Кожен раз, стикаючись з цифровим світом, ставьте собі два питання: а що буде якщо? Хто за це заплатить?
 • Кібербезпека дітей починається з кібербезпеки і освіченості батьків. Ви не можете вимагати від дитини більшого, ніж робите самі. Дотримуйтеся простих правил самі і пояснюйте їх своїм дітям. Будь-який технічний інструмент можна обійти, тому найкращий захист — ваше розуміння і навички. Не допускайте, щоб ваші знання були нижчими за знання дітей.

Лекція організована в рамках місяця кібербезпеки, що проходить під егідою Торгово-промислової палати України і Державної служби спецзв'язку та захисту інформації, за підтримки ініціативи «IT-школяр» у партнерстві з інноваційним простором HUB 4.0.

До списку всiх новин
News

Ще новини

Soft skills для дітей. Як і навіщо розвивати?
Soft skills — надпрофесійні навички, тобто такі, що потрібні в будь-якій професії та на будь-якій посаді. Якщо без розвинутих hard skills не отримати хорошу роботу, то без soft skills на ній не вдасться досягти найкращих результатів. Чи потрібні ці навички дитині? Де, як і які саме з них потрібно розвивати?
Детальніше
Відповідальне навчання: Agile і Scrum в шкільному класі
Детальніше
Цифрова трансформація в освіті: е-тренди та навички вчителя
Е-тренди в освіті та цифрові навички вчителя. Конспект виступу голови Комітету з цифрових технологій в освіті при МОН України Тетяні Нанаєвої на Цифровому конгресі для освітян.
Детальніше

Хочу приєднатися