Новини

КОРИСТЬ І ШКОДА СУЧАСНИХ ТЕХНОЛОГІЙ. ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ БАТЬКАМ?

office
Технології стрімко увірвалися у наше життя, перевернувши його з ніг на голову. Особливо ці зміни торкнулися наймолодших. Сучасні діти не уявляють життя без гаджетів, інтернету і ігор, про які їхні однолітки не мали жодного уявлення ще якихось 10 років тому. Технології стали зрозумілими, доступними і неминучими. Бо не можна ігнорувати те, що є невід’ємною частиною життя переважної більшості людей планети. Але технології роблять нас не лише розумнішими, але й вразливішими до загроз — шахрайство, витік персональних даних, шкідливе програмне забезпечення, кібербулінг, тощо. Отже час поставив перед нинішними батьками край важливу і складну задачу — прищепити дітям технологічну культуру — аби ставати дедалі просуненими, залишаючись при цьому захищеними. Коли саме це слід робити? Перш ніж придбати дитині смартфон чи планшет. Далі декілька корисних і шкідливих особливостей технологій у житті дитини та корисні поради батькам.  

Плюс № 1. Універсальний інструмент для розвитку

Гарна іграшка та, котра не лише розважає, але й розвиває. Натискаючи на дисплей або клавіші, дитина розвиває дрібну моторику, координацію, запам’ятовує букви і цифри. Роздивляючись зображення або слухаючи мелодію, — тренує зорове і слухове сприйняття. Під контролем батьків всі ці корисні навички можна отримувати без жодної шкоди для очей.  

Плюс №2. Покращення мовних навичок

Планшет, ноутбук, електронні книжки — сучасний аналог паперовим. Дитина читає твори та історії з дисплея, запам’ятовуючи нові слова, правопис, синтаксичні конструкції. Повсюдне використання англійської дозволяє дитині опановувати іноземну мову паралельно з рідною.  

Плюс №3. Незамінний помічник у навчанні

Один планшет або покетбук вміщує підручники зі всією шкільною програмою. Отже будь-який параграф з будь-якої теми — завжди під рукою. Крім того, корисну інформацію простіше обробляти саме в електронному вигляді — зробити скріншот, виділити маркером, зберегти у нотатки або одразу надіслати поштою. Якщо батьки розповідають і на власному прикладі показують, що інтернет — це в першу чергу джерело корисної та унікальної інформації, дитина сприйматиме його саме так. І йдеться не лише про шкільні дисципліни на кшталт хімії чи біології. Саме за допомогою гаджетів можна самостійно вивчити нотну грамоту або правила гри у шахи. Додатковий бонус — планшет замість 6 підручників допоможе зберегти здорову поставу.  

Плюс №4. Вміння концентрувати увагу

Батьки юних геймерів знають, як складно відволікти дитину від виконання чергової місії. В її голові тактичні ходи, загальна стратегія, управління персонажами. Аби досягти успіху при кожному кроці потрібно планувати наступний — це навчає дітей приділяти увагу кожній дрібничці на екрані, щоби досягти своєї мети. Більше того, вчені Американської психологічної асоціації переконані, що ігри у розумній кількості розвивають критичне мислення та навички розв’язання проблем.  

Плюс №5. Долання фізичних і уявних горизонтів

Де б не мешкала дитина, маючи планшет, вона в будь-який момент може побачити жирафа, відслідкувати маршрут міграції зграї китів або дізнатися, звідки і куди прямує літак над головою. Все це дає змогу зрозуміти — світ величезний і не має жодних кордонів. Отже чим більше в тебе інтересів, тим більше відкриттів очікують на тебе.  

Мінус №1. Зменшення рухової активності

Так, сучасних дітей інколи важко відтягнути від гаджетів та принудити пограти з друзями на вулиці. Багато з них не можуть зрозуміти, що цікавого у грі козаки-розбійники чи будівництві домівки на дереві. Через дефіцит спортивних навантажень, чистого повітря та сонячних променів діти частіше хворіють та можуть мати проблеми з надмірною вагою, зором, хребтом та нервовою системою. Аби зберегти здоров’я малечі, дослухайтеся до порад лікарів: принаймні 2 години на свіжому повітрі всією родиною.  

Мінус №2. Розвиток короткозорості

Доведено, що часте використання гаджетів змінює форму ока. Воно витягується і стає короткозорим. Офтальмологи, наприклад, радять дітям молодшого шкільного віку проводити з гаджетами не більше 30 хвилин на день, а підліткам і дорослим — робити перерви у роботі за комп’ютером кожні 40 хвилин, як у школі. Більше того, великі екрани безпечніши, отже якщо маєте вибрати між смартфоном і планшетом для дитини, обирайте планшет.  

Мінус №3. Неспокійний сон

Біохіміки Університету Толедо в США довели: синє світло, котре випромінюють дисплеї смартфонів, ПК і планшетів, не лише шкідливе для сітківки ока, але й збуджує нервову систему. Отже край важливо обмежувати, а краще взагалі перестати користуватися гаджетами перед сном. Це правило має стати обов’язковим і для дорослих.  

Мінус №4. Соціалізація

Гаджети та соціальні мережі змінюють спосіб спілкування і можуть призвести до труднощів в офлайн-комунікації. З іншого боку існують дослідження, які доводять, що діти, котрі є активними користувачами соцмереж, спілкуються з однолітками майже на 30% частіше тих, хто не має акаунтів.  

Мінус №5. Кіберзлочинність

Згідно з даними ЮНІСЕФ, один з трьох користувачів інтернету по всьому світу — дитина. Проте незважаючи на це наразі проблема доступу до безпечного контенту і шахрайство залишаються найактуальнішими. Діти можуть прийняти запит за «дружбу» від будь-кого, потрапити на небезпечні сайти або опублікувати фотографію квитка зі штрих-кодом і стати жертвою шахраїв.  
В епоху діджитал заборонити дітям гаджети і технології означає заборонити їм розвивати власні інтереси і таланти. Найголовніше, що можуть і мають зробити батьки — встановити правила та бути прикладом. Показуйте дитині, які сайти і чому відвідуєте самі, поясніть, що вказувати номер телефону, банківської карти чи будь-які інші реквізити без вашого дозволу небезпечно, стимулюйте дитину з перших років життя вивчати IT-технології — у школі, під час позашкільних занять, вдома разом з вами.
  1. Встановіть єдині правила щодо кількості годин за комп’ютером та формату контенту. Наприклад, 1 година для розвитку або виконання домашнього завдання, 1 година для ігор і соцмереж. Ці правила мають бути постійними та беззаперечними.
  2. Одна модель поведінки. У мережі дитина має поводитися саме так, як поводиться в реальному житті. Якщо ви забороняєте телефонні розмови пізно ввечері, під заборону мають потрапити і месенджери.
  3. Почніть з себе. Мати чи батько, що більшість вільного часу проводять за комп’ютером — поганий приклад. Встановіть правила і для себе: наприклад, не перевіряти пошту і месенджери у вільний від роботи час, не проводити біля ПК понад 2 годин тощо.
  4. Відкривайте цифровий світ разом. Знайомте дитину з цікавити та пізнавальними сайтами, спонукайте її цікавитися та допомагайте знайти потрібну інформацію.
  5. Слідкуйте за змістом. В пріоритеті мають бути освітні програми і ресурси, а не лише ігри. Слідкуйте за послідовністю відеороликів на ютубі, що запускаються автоматично.
  6. Поясніть основний інструментарій і правила користування соцмережами. Над першим аккаунтом в Facebook краще попрацювати разом.
  7. Створюйте free zone — час і місця, вільні від гаджетів. Наприклад, кухня, вечір після 21:00, або вечори неділі, які краще проводити всією родиною, не відволікаючись на смартфони.
  8. Спонукайте прагнення дитини до знань. Якщо вона хоче вивчати програмування замість відвідування музичної школи або збирати роботів чи розробляти сайти — знайдіть можливість і час. Переважна більшість якісних позашкільних курсів сьогодні є або дуже доступною, або взагалі безкоштовною. Крім того, сучасні технології все впевненіше крокують у звичайні загальноосвітні школи. Соціальний проект «IT-школяр» має на меті надати учням 1-12 класів можливість знайомитися з цифровим світом та сучасними технологіями там, де вони і мають це робити, — на шкільних уроках інформатики. Ми віримо, що модернізована середня освіта, підтримка освітніх проектів громадськими та професійними організаціями, а також цифрові компетенції самих батьків дозволять виховувати обізнане, зацікавлене та захищене покоління користувачів IT-технологій!
До списку всiх новин
News

Ще новини

Soft skills для дітей. Як і навіщо розвивати?
Soft skills — надпрофесійні навички, тобто такі, що потрібні в будь-якій професії та на будь-якій посаді. Якщо без розвинутих hard skills не отримати хорошу роботу, то без soft skills на ній не вдасться досягти найкращих результатів. Чи потрібні ці навички дитині? Де, як і які саме з них потрібно розвивати?
Детальніше
Відповідальне навчання: Agile і Scrum в шкільному класі
Детальніше
Цифрова трансформація в освіті: е-тренди та навички вчителя
Е-тренди в освіті та цифрові навички вчителя. Конспект виступу голови Комітету з цифрових технологій в освіті при МОН України Тетяні Нанаєвої на Цифровому конгресі для освітян.
Детальніше

Хочу приєднатися