Новини

Soft skills для дітей. Як і навіщо розвивати?

office
Soft skills — особисті якості та навички, що допомагають нам легко та якісно взаємодіяти з іншими людьми. Наприклад, вміння працювати в команді, лідерські якості, емоційний інтелект, критичне мислення, емпатія. Їх ще називають надпрофесійними, тобто такими, що потрібні в будь-якій професії та на будь-якій посаді. Якщо без розвинутих hard skills не отримати хорошу роботу, то без soft skills на ній не вдасться досягти найкращих результатів. Чи потрібні ці навички дитині? Де, як і які саме з них потрібно розвивати?

Аналітики вважають, що вже в наступні кілька років до 50% професійних завдань будуть роботизовані. Під загрозою ті, що виконуються за шаблоном та не потребують творчого підходу. Відповідно, аби бути затребуваним, необхідно «прокачувати» саме soft skills. Вони не про професійне, але про людяне.

На Всесвітньому економічному форумі назвали декілька навичок, які матимуть визначальне значення на майбутньому ринку праці.

  • Комплексне вирішення проблем
  • Критичне мислення
  • Креативність
  • Навички управління людьми
  • Вміння взаємодіяти з людьми
  • Емоційний інтелект
  • Навички формування власної думки й здатність приймати рішення
  • Навички ведення переговорів
  • Безперервне навчання протягом життя
Які з них найпотрібніші? Як пише Studway, Microsoft дослідила ТОП-60 найоплачуваніших професій і визначила пріоритетними ораторські та комунікативні здібності, менеджмент проектів, високий рівень самоорганізації, володіння ПК.

Forbes вважає найголовнішими комунікативну компетентність, креативність, написання якісних текстів, роботу у команді, базові комп’ютерні знання та здатність до «ре-інжинірингу» – готовність робити звичні речі в новий спосіб.

В Німеччині цінують ораторське мистецтво, вміння переконувати, лідирувати, управляти, робити презентації, знаходити підхід до людей і вирішувати конфліктні ситуації.

Британська платформа інтернет-навчання SkillsYouNeed виділяє тайм-менеджмент, саморозвиток, комунікацію, роботу у команді, конфлікт-менеджмент, лідерські здібності, письменницьку майстерність і базові математичні знання.

Отже, як допомогти дитині все це опанувати?

Life long learning або навчання протягом життя. Дорослі з оточення дитини мають власним прикладом демонструвати, що саморозвиток і освіта — безперервний процес. Отже варто піклуватися про якісну домашню бібліотеку, різноманітні курси та власне самостійне навчання. Крім того, батьки ао вчителі мають познайомити дитину з платформами онлайн-курсів, якісними бібліотеками та перевіреними джерелами інформації.

Критичне мислення. Воно починає формуватися з першими запитаннями «чому?» і «як?». Відтак з лексикону дорослих мають зникнути відповіді «я не знаю», або «зараз не час». Розвитку критичного мислення сприяють обговорення з дитиною явищ та питань, що не мають єдиної правильної відповіді. Вчіть пояснювати свою думку та наводити аргументи, поважати думку інших. У нагоді стануть ілюстровані енциклопедії, настільні ігри з родиною або друзями.

Комунікабельність. Діти з раннього віку повинні спілкуватися в колі однолітків. Завдання батьків — навчити, як познайомитися з іншими дітьми, як запросити до гри, поважати особистий простір, просити вибачення. Моделюйте різні ситуації вдома, практикуйте дитячі свята та домашні ігри, надавайте приклад якісного спілкування — без переривань співрозмовника, аргументацією та готовністю вислухати та прийняти іншу точку зору.

Креативність. Невід’ємні тут свобода творчості, можливості для експериментів та право на помилки. Дорослі повинні бути терплячими до дивних ідей, поважати та заохочувати допитливість, давати дитині можливість відчувати себе шукачем і відкривачем знань. Більше про креативність тут.

Самоорганізація. Навчіть дитину основам планування і тайм-менеджменту. Вміння впорядкувати свої справи та обов’язки особливо важливе, починаючи з початкової школи. Розробіть разом дизайн дошки або таблички, куда дитина могла б вносити свої справи, маркувати пріоритетні та вже виконані.

Командна робота. Тут незамінною є проектна робота в школі або на позашкільких курсах чи гуртках. Такий формат вчить розподіляти обов’язки, підтримувати та допомагати колегам, відчувати відповідальність за результат спільної роботи. 

Емпатія. Привчайте дитину неупереджено сприймати світ та поважати «різність». Пояснюйте соціальні передумови виникнення правил замість того, щоб погрожувати покараннями. Влаштовуйте рольові ігри вдома та пояснюйте дитині можливі причини поведінки та мотивацію оточуючих. Обговорюйте почуття героїв мультфільмів, кіно та книжок: що їх спричинило та до яких вчинків вони призвели. Крім того, домашні улюбленці допомагають дітям ставати більш контактними та навчають піклуватися про інших. Більше про емпатію тут.

Емоційний інтелект. Цей термін означає здатність розпізнавати власні емоції й емоції інших. Дитина має відчувати, що її думка важлива і батьки її враховують. Розповідайте про власні емоції та запитуйте про те, як вона почувається. Навчіть справлятися з негативними емоціями, обговорюйте власні незначні проблеми та радьтеся. Це дасть дитині відчуття значущості, дорослості та відповідальності.

Навички ведення переговорів. Стануть у нагоді настільні інтелектуальні ігри, спільний перегляд мультфільмів або кіно з подальшим обговоренням. Якщо дитина просить новий гаджет або іграшку, не поспішайте з відмовою, а влаштуйте переговори, аби з’ясувати, чи дійсно це потрібно дитині, коли вона зможе це отримати і що для цього потрібно зробити.

Photo by Anna Samoylova on Unsplash

До списку всiх новин
News

Ще новини

Відповідальне навчання: Agile і Scrum в шкільному класі
Детальніше
Цифрова трансформація в освіті: е-тренди та навички вчителя
Е-тренди в освіті та цифрові навички вчителя. Конспект виступу голови Комітету з цифрових технологій в освіті при МОН України Тетяні Нанаєвої на Цифровому конгресі для освітян.
Детальніше

Хочу приєднатися